- W pierwszej połowie 2015 odnotowano silny popyt na rynku magazynowym wynajmując 1,3 miliona mkw., co stanowiło najlepszą pierwszą połowę roku w historii.
- Deweloperzy pozostali aktywni oddając do użytku 491 tys. nowej powierzchni w pierwszej połowie 2015 roku - z czego najwięcej w Poznaniu (183tys m kw.) i rekordowo dużo na rynkach o mniej ugruntowanej pozycji (113tys m kw.).
- Rekordowo niskiej stopie pustostanów na poziomie 5,6% sprzyjają silny popyt jak również większość realizowanych inwestycji przez deweloperów w formule build-to-suit oraz w ramach umowy o przednajem.
Warszawa, 25 sierpnia 2015 – Według raportu DTZ – Property Times Warehouse – popyt na rynku nowoczesnej powierzchni magazynowej utrzymał się w pierwszej połowie 2015 roku. Dobrej passie sprzyjały ekspansja sektora e-handlu i poprawa sytuacji ekonomicznej w krajach Unii Europejskiej, co z kolei wpłynęło na wzrost eksportu i krajowej produkcji, zwiększając zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe.
Pod względem podpisania umów najmu było to najlepsza pierwsza połowa roku w historii, aż 1,3 miliona m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej wynajęto w pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku, co było wynikiem lepszym o 7% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Najemcy z branży logistycznej byli najbardziej aktywni, zawierając ponad połowę wszystkich podpisanych nowych umów. Porównując do ubiegłego roku, przeważają umowy o mniejszej powierzchni najmu, w przedziale 5-15 tys m kw., lecz są one bardziej wymagające dla wynajmujących pod względem dostosowania powierzchni, co wynika ze zwiększonego zainteresowania najemców z sektora produkcji lekkiej.
Kamila Wykrota, Dyrektor Zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych, DTZ, mówi: Największy popyt najemców w pierwszym półroczu 2015 roku zaobserwowano na Górnym Śląsku (18%), w Centralnej Polsce (15%) i okolicach Warszawy w Strefie III (14%) i w Strefie II (10%). Utrzymał się też wzrost zainteresowania najemców rynkami o mniej ugruntowanej pozycji – takie jak Szczecin czy Rzeszów, gdzie rynek magazynowy dopiero zaczyna się rozwijać. Mniejsze ośrodki regionalne stanowiły w sumie aż 20% (253 tyś mkw.) umów najmu ustanawiając tym samym rekord.
Deweloperzy odpowiadając na utrzymujący się popyt najemców, oddali do użytku około 491 tys. m kw. nowej powierzchni magazynowej w pierwszej połowie 2015 roku, co stanowi najlepsze otwarcie roku od 2010. W rezultacie tym samym zwiększyły się całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej do 9,2milliona m kw. Najwięcej powierzchni magazynowej oddano do użytku w Poznaniu aż 183 tys. m kw. i w Warszawie 90 tys. m kw. licząc wszystkie strefy. Natomiast największy wzrost podaży co do zasobów, bo aż 20% był odnotowany w mniej rozwiniętych ośrodkach regionalnych na czele z Lublinem i Szczecinem. Tam podaż osiągnęła rekordowe 113 tys. m kw. w pierwszej połowie 2015 roku.
Na początku pierwszej połowy 2015 roku w budowie znajdowało się kolejne 637 tys. m kw. nowej powierzchni magazynowej, z czego ponad dwie trzecie zostało już wynajęta. Natomiast wskaźnik ilości powierzchni dostarczanej na rynek spekulacyjny kształtujący się na poziomie 25 -30 % wzrósł w skali roku, co świadczy o podejmowaniu przez deweloperów większego ryzyka. Najwięcej powierzchni w budowie na koniec drugiego kwartału 2015 roku, znajdowało się na Górnym Śląsku (ok. 132 tys. m kw.) i Dolnym Śląsku (ok. 111 tys. m kw.) .Zdecydowanie więcej buduje się teraz w mniejszych ośrodkach regionalnych (140 tys. m kw.) w miastach takich jak Szczecin, Lublin i Rzeszów.
Kamila Wykrota, dodaje: Dzięki utrzymaniu się popytu na powierzchnie magazynowe jak również realizacja nowych inwestycji przez deweloperów w formule build to suit i w ramach przednajmu, stopa pustostanów nadal utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie 5.6%. Nie oczekujemy większej zmiany tego trendu ze względu na silny popyt najemców. Stopa pustostanów utrzymuje się na poziomie 10% tylko w strefie I i II w Warszawie.
Silna konkurencja pomiędzy deweloperami, wywołała presje na obniżenie efektywnej stawki czynszu jednak wywoławcze stawki czynszów nie uległy istotnej zmianie w pierwszej połowie 2015 roku. Najemcy zapłacili najmniej za powierzchnie magazynowa w Warszawie w Strefie III (od 2,3 do 3 euro/m kw./miesiąc) i Centralnej Polsce (od 2,5 do 3.8 euro/m kw./miesiąc), zaś najwięcej w Warszawie w Strefie I (od 5,0 do 5,5 euro/m kw./miesiąc) i Krakowie ( od 3,5 do 4,3 euro/m kw./miesiąc). W pozostałych regionach stawki czynszu utrzymały się na niezmienionym poziomie. Ze względu na spadającą stopę pustostanów i silny popyt najemców, w niektórych lokalizacjach (np. Region Poznania, Dolny Śląsk) wystąpić może wzrostowa presja na stawki czynszów. Jednocześnie możliwe są nieznaczne spadki czynszów w Strefie II i III w Warszawie.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/rekordowy-poczatek-roku-nowe-rynki-bardziej-aktywne